SLF12555T-101M1R1-PF
Mfr.Part #:
SLF12555T-101M1R1-PF
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,12.50mm×12.50mm×5.50mm SMD/SMT 100 µH 20 % 1.8 A 117 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)5.8 mm
Length12.5 mm
Width12.4968 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height5.5 mm
PackagingReel
Depth12.8 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Self Resonant Frequency1 kHz
TypeWirewound
Current Rating1.8 A
DC Resistance (DCR)117 mΩ
Test Frequency1 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance100 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.8 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1.1 A
DC Current1.8 A
Saturation Current1.1 A